sna somatologia ma nam do zaoferowania implanty, ale nie każdy organizm jest w stanie zaakceptować implant. W jednych przypadkach implantowanie jak najbardziej sprawdzi się, natomiast w innych w ogóle nie może być o tym mowy. Nawiasem mówiąc, implanty zębowe dla wielu osób okazują się szansą na normalne funkcjonowanie. Nie każdy gabinet dentystyczny wykonuje tego typu zabiegi, więc jeśli komuś zależy akurat na takich usługach, musi znaleźć taki, w którym będzie to możliwe. Nie ma jednak powodów do obaw, bo nie brakuje przychodni, w których oferuje się takie usługi.
Stomatolog to specjalista, z którym powinniśmy na pewno zapoznać dzieci. Im wcześniej nasze pociechy usiądą na fotelu dentystycznym, tym lepiej, bo w ten sposób wyrobimy w nich nawyk chodzenia do dentysty. Warto przy tym zadbać, aby dziecko przyszło tu z ochotą i bez jakiegokolwiek strachu.
Zadziwiającym jest fakt że w wysokorozwiniętym
Zadziwiającym jest fakt, że w wysokorozwiniętym społeczeństwie wciąż pokutuje lęk przed wizytą u dentysty. Jak to możliwe, że dorośli, inteligentni, rozsądni przecież ludzie nie dbają o uzębienie? Przypuszczalnie przyczyn należy szukać w bolesnych - dosłownie - doświadczeniach z przeszłości. Jeszcze kilkanaście lat temu gabinet dentystyczny odwiedzano dopiero w sytuacji kryzysowej, kiedy nieznośny ból zęba zmuszał do udania się po pomoc do specjalisty. Niestety dotyczyło to również dzieci. Bolący już ząb niejednokrotnie wymagał intensywnych zabiegów ze strony lekarza, nie zawsze przyjemnych. Sprawy nie poprawiał fakt, że stomatolodzy nie zawsze byli chętni do znieczulania zęba przy borowaniu. Tymczasem nawet niewielki ból w odczuciu przestraszonego dziecka, był z pewnością odczuwany dotkliwie. I choć teraz rzeczywistość gabinetów stomatologicznych jest zgoła inna, to w dorosłych już ludziach wciąż pozostał dziecięcy lęk. W ten sposób dorośli omijają gabinet dentystyczny szerokim łukiem, podświadomie obawiając się bólu. W ten sposób fundują sobie pogłębienie problemu z zębami. W efekcie prędzej czy później pojawi się próchnica, która pogłębiając się doprowadzi wreszcie do bólu. Takie sytuacje często kończą się leczeniem kanałowym lub resekcją zęba, co ponownie pozostawia za sobą złe wrażenie. W ten sposób dentysta nadal nie pozostaje na liście najpopularniejszych lekarzy, zaś problem pacjenta narasta. Zdecydowanie najrozsądniej byłoby raz przełamać rutynę błędnego koła i udać się na wizytę do stomatologa zanim dolegliwości bólowe w ogóle się pojawią
Oprócz tego pacjenci gabinetów dentystycznych mają
O pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu marzy większość osób. Jednak z różnych przyczyn nie każdy może się nim cieszyć. Zęby przebarwiają się zarówno pod wpływem spożywanych pokarmów, napojów czy zażywanych leków, jak i w wyniku chorób. Aby je przed tym chronić, potrzeba odpowiednich zabiegów. W grę wchodzi naturalne wybielanie domowymi sposobami lub za pomocą preparatów dostępnych w sprzedaży, ale nie tylko. Prawie każdy gabinet dentystyczny świadczy usługi obejmujące wybielanie zębów. Na początku zwykle stomatolog zaleca usunięcie kamienia nazębnego i osadów, a następnie fluoryzację. Już po tych zabiegach zęby wielu osób stają się jaśniejsze. Wśród sposobów na wybielenie zębów ważne miejsce zajmuje bezpieczna metoda nakładkowa. Oprócz tego pacjenci gabinetów dentystycznych mają do wyboru wybielanie laserowe, które jest co prawda droższe, ale daje niezwykle szybki efekt. Dentysta może zaproponować jeszcze inny sposób- naświetlanie lampami. W tym przypadku potrzeba zwykle kilku zabiegów, aby przywrócić zębom biel.
Aby uniknąć czarnego scenariusza czyli leczenia
Próchnica postępuje szybko i nieleczona prowadzi do powstania ubytków. Zaatakowane przez nią zęby nie tylko szpecą, ale, co gorsza, stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Gdy mnożące się w jamie ustnej drobnoustroje wraz z krwiobiegiem przedostaną się w głąb organizmu, mogą narazić na szwank zdrowie posiadacza chorych zębów.
Kto by pomyślał, że u podłoża wielu poważnych chorób leżą zepsute zęby? Okazuje się, że za zapalenie kłębuszków nerkowych, cukrzycę typu 2, jak i choroby serca odpowiedzialne być mogą chorobowo zmienione zęby. Gdy namnażające się w obrębie jamy ustnej patogeny dotrą do nerek, są w stanie wywołać kłębuszkowe zapalenie tego organu, gdy dostaną się do trzustki, potrafią zakłócić pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i zapoczątkować rozwój cukrzycy, atakując zaś serce, mogą je poważnie uszkodzić.
Próchnicę należy zatem leczyć i to im wcześniej, tym lepiej. Naprawdę, nie warto ociągać się z wizytą u stomatologa, bo odkładanie nie tylko podniesie koszty opieki dentystycznej, ale i wydłuży czas leczenia. Aby uniknąć czarnego scenariusza, czyli leczenia kanałowego dentysta zaprasza na wizyty kontrolne, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i sprawią, że leczenie będzie szybkie i prawie bezbolesne.
W zapobieganiu próchnicy ważną rolę odgrywają też zabiegi higieniczne, które oferuje każdy gabinet dentystyczny. Stomatolog dokładnie i bezboleśnie oczyści zęby, co pomoże chronić szkliwo, usunie przebarwienia i zadba o zdrowie dziąseł.
Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz
Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.
Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.
Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.
Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.
Wybierając się na studia młodzi ludzie
Wybierając się na studia młodzi ludzie często nie mają żadnego pomysłu na siebie. Jaki zawód wybrać żeby był z niego w przyszłości pożytek. Dentysta nie jest zawodem bardzo popularnym , ale dość intratnym. Stomatolog tak jak inni lekarze medycyny ma obowiązek opanować ogromną wiedzę, jednak dla osób, dla których dentysta to wymarzony zawód nie powinno stanowić dużego problemu. Po ukończeniu studiów na kierunku stomatolog można znaleźć wiele ofert pracy w publicznych przychodniach lub też otworzyć własny gabinet dentystyczny.
Stomatolog jest dość przyjemnym zawodem. Nie trzeba też ogromnego nakładu pracy jak w przypadku innych zawodów takich jak kucharz czy spawacz. Prawdę mówiąc dentysta również pracuje fizycznie, ale nie tak ciężko jak murarz czy pracownik drogowy.
Gdy stomatolog otworzy gabinet dentystyczny bardzo ważna jest jego reklama, ponieważ takich gabinetów jest na rynku mnóstwo. Musi się czymś wyróżniać i zwracać uwagę klientów.
Dentysta jest zawodem idealnym na dwudziesty pierwszy wiek.